Havadan Külliyesi

HAVADAN KÜLLLİYESİ

Develi’de bulunduğu mahalleye adını veren Havadan Külliyesinin vakıfnamesinde geçen “Erik Ağacı Köyü” nün günümüzdeki adı Havadan mahallesidir. 

Eski bir mezarlığın ortasında yer alan külliye, farklı konum ve planlara sahip iki ayrı yapıdan oluşmaktadır.

Kuzey tarafında Türbe ve Mutfağın yer aldığı yapının Güneyinde ise, doğu batı doğrultusunda planlanmış Avlu- Mescit Tekke ve Türbeden oluşan iki bölüm bulunmaktadır.

Birinci bölümdeki yapının etrafı 1 metre kalınlıkta 2 metre yüksekliğinde kademeli bir duvarla çevrilmiştir.

Sekizgen planlı türbenin giriş kısmının sağında mutfak yer almaktadır.

Külliyenin en eski yapısı olan türbe, kesme taştan inşa edilmiştir. Kıble yönünü belirleyen mihrabın üstünde yazısız kitabelik bulunmaktadır.

Havadan Külliyesi ile ilgili en eski kayıtlar, Fatih Sultan Mehmet döneminde Karaman Eyaleti Vakıfları Defterindeki arşiv belgeleridir. Kayıtlarda Develi Kabak Şeyh adına Padişahın hükmü ile “Erik Ağacı Köyü olarak sipahiyelere 500 akça verildiği kayıtlıdır.

Fatih Sultan Mehmet döneminde Hacı İbrahim adlı kişinin defnedildiği mezarın çevresinde, zamanla artan ziyaretçi nedeniyle ihtiyaçların karşılanması için külliyenin genişletildiği anlaşılmaktadır.

Medeniyetler beşiği Anadolu’nun simge eserlerinden olan Havadan Külliyesi, Develi’deki tarihe şahitlik eden onlarca tarihi mekândan sadece bir tanesi.