Dev Ali Türbesi

DEV ALİ TÜRBESİ

Develi’nin Yukarı Develi Mahallesinde bulunan Dev Ali Türbesinde, Sultan Alparslan'ın yeğeni Dev Ali ya da Devle Bey olarak bilinen ve ilçemize adını veren Türkmen obasının yiğit komutanı yatmaktadır.

Sultan Alpaslan’ın Anadolu’ya düzenlediği akınların en önemlisi olan Malazgirt Meydan Muharebesinin devamında ordular, Erciyes Dağının Güney Yamacındaki Develi Ovasını ve ilçenin hakimiyetinde büyük önem arz eden bu tepeyi fethetmiştir.

Dev Ali 1094 yılında vefat edince kalenin fethedilmesinde gösterdiği başarısından dolayı yakınları tarafından kale girişindeki ağaç kapı mevkiine kümbet yapılarak, kümbetin zemin kısmına yiğit komutanı defnederler.

Cenazelik, mescit ve piramidal külah bölümlerinden oluşan türbe sekizgen gövde üzerine tamamen kesme taştan inşa edilmiştir.

Türbenin üst kısmında bulunan mescidin, sekizgen duvarının üzeri kubbe ile örtülmüştür. Kubbeye, köşelerde yer alan yuvarlak tromplarla geçilmektedir.

Mescit doğu, batı, kuzey ve güneyine açılan dört mazgal pencere ile aydınlatılmaktadır. Mescit kısmının kıble yönü ise oldukça sade bir tarzda yapılmış olup mihrap nişin duvarları yer almaktadır. Mescit kısmının duvarları ise yerden 1 metre yüksekliğe sahip ahşap lambrilerle kaplanmıştır.

Develi Belediyesi tarafından türbenin yan tarafına inşa edilen Çanakkale Şehitleri anıt parkında Dev Ali beyin bir de heykeli bulunmaktadır.

Dev Ali’nin ziyaret edildiği ve mescit kısmında da namaz kılındığı türbe, Develi’de tarihe şahitlik eden onlarca mekândan sadece bir tanesidir.